reklama

Rodová rovnosť a pravicový Zákonník práce

Súvis  s rodovou rovnosťou je v tom že ten pravicový Zákonník práce v roku 2004 obhajovali muži. V politike máme takéto zastúpenie  národná rada 126 mužov - 24 žien, ak by poslankyne boli akokoľvek odborne zdatné – sú v menšine a nemajú možnosť presadiť svoj názor proti sile 126 mužov. Zmeny v ZP z  roku 2004 sa podpísali pod 14,5 % nezamestnanosť na Slovensku. Návrh ZP 2011 má potešiť zamestnancov a zamestnávateľov, ale určite nepoteší 346 000 slovákov bez práce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (67)

Bývalý štátny tajomník Miroslav Beblavý v roku 2004 limit nadčasov v Zákonníku práce obhajoval takto:" Podľa štúdie z Nemecka a Francúzska sa obmedzovaním počtu pracovných hodín zvyšovala nezamestnanosť. Naopak, v USA a vo Veľkej Británii, kde sa počet pracovných hodín nezmenil, nezamestnanosť výrazne klesla." Podľa neho otázka nadčasov bola pritom jedným z najčastejšie kritizovaných ustanovení v starom zákonníku.

Predpokladám že zámerne pán Beblavý neuviedol v príkladoch Holandsko ak to bol z jeho strany omyl tak je to tiež neodpustiteľná chyba.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máme rok 2011 a takýto stav


SLOVENSKO

HOLANDSKO




Nezamestnanosť

14,5 %

4.4 %

Priemerná týždenná pracovná doba

40 hodín

35 hodín

Týžd.pracov.doba vrátane nadčasov zmena v navrhu ZP

48 hodín a viac 56

42 hodín

Zamestnanosť hodnotenie v rámci OECD

Predposledné miesto

Prvé miesto

Dnes podľa vlády je ekonomicky neudržateľné skrátenie pracovného týždňa lebo by to znamenalo automatické zníženie príjmu z práce a do tohto rizika naša vláda nepôjde. Moja otázka je - prečo vláda v Holandsku túto otázku dokázala vyriešiť? Nabehnúť na spomínaný systém ich donútila zlá situácia v krajine. Prečo u nich to neznamenalo automatické zníženie príjmu z práce. Ubudne nezamestnaných, budú nižšie náklady na štátny rozpočet atd. Pokiaľ by naša vláda v roku 2004 nebola podľahla tlaku zamestnávateľov pravdepodobne by sme dnes nemali druhú najvyššiu nezamestnanosť v rámci OECD.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dlhý pracovný čas má tendenciu negatívne vplývať na produktivitu, kreativitu a tvorbu pracovných príležitostí, ako aj na zosúladenie pracovného a rodinného života.Na vyššie uvedené skutočnosti upozorňuje Europská komisia- Brusel, 24.3.2010 -Preskúmanie smernice o pracovnom čase(prvá fáza konzultácií so sociálnymi partnermi na úrovni Európske únie podľa článku 154 ZFEÚ. Trendom v EU je zosúladenie rodinného a pracovného života.

Vyjadrenie pána Figela „Som presvedčený, že naša legislatíva, keď prijíma zákony vo vláde a v parlamente, a rovnako aj na komunálnej alebo regionálnej úrovni, by mala mať doložku vplyvov na rodinu". viac: http://www.sme.sk/c/5773762/figel-uvazuje-o-ustavnom-zakone-na-ochranu-rodiny.html#ixzz1EU37912h

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dlhšia nadčasová práca pomôže vytvoriť nové pracovné miesta tvrdili zamestnávatelia v roku 2004 a tvrdia to aj dnes - najdu sa aj takí čo im veria? Paradoxne to, čo odborníci hodnotili ako rozporné so smernicou únie, zamestnávatelia pokladali za najvýhodnejšie.

Vyjadrenia:

Slovenský plynárenský priemysel považoval za pozitívne najmä zvýšenie maximálnej hranice nadčasov na 400 hodín ročne a za negatívne - nevypustenie maximálnej dĺžky týždenného pracovného času vrátane práce nadčas. Dá sa to vysvetliť tak že 10 hodín práce denne (to je tých 400 prepočítane) sa im zdalo byť málo.To čo pokladal v roku 2004 SPP za negatívum sa dnes ministerstvo snaží vo svojom návrhu presadiť - výška nadčasov v návrhu Zákonníka práce je maximálne výhodná práve pre zamestnávateľov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všeobecné znižovanie celkovej dĺžky pracovného času: priemerná týždenná dĺžka pracovného času v EÚ sa skrátila z 39 hodín v roku 1990 na 37,8 hodiny v roku 2006.Počet pracovníkov so skráteným úväzkom, pričom väčšina z nich sa rozhodla o skrátenie úväzku z vlastnej vôle, sa zvýšil zo 14 % celkovej pracovnej sily v roku 1992 na 18,8 % v roku 2009.

Holandsko má z krajín Európskej únie najvyššiu zamestnanosť na čiastočný úväzok, takmer 36% z celkového počtu zamestnaných , nasleduje Spojené kráľovstvo s 23% a Nemecko s takmer 20%. Na Slovensku v roku 2004 na skrátený pracovný úväzok pracovalo približne 0,7 % mužov a 1,9 % žien

Tým že zamestnávatelia nútia svojich pracovníkov pracovať neprimerané množstvo nadčasom vytvárajú v tomto štáte armádu nezamestnaných a tým sa podieľajú na mnohých tragediach.Podľa vyjadrenia bývalého štátneho tajomníka z roku 2004 nemôžeme neustále vychádzať z predpokladov, že zamestnávateľ bude zneužívať ochranu zamestnanca.

Pán Beblavý tvrdil že ustanovenia starého ZP poriadne komplikovali život zamestnancom aj zamestnávateľom. Zdroj HN 21.6.2OO4 Tu je k jeho slovám náhodný ale určite nie ojedinelý príklad z praxe

Otázka na www. porada.sk

Zamestnávateľ núti zamestnancov pracovať nadčas 365 dní v roku otázka diskutujúceho je ako sa brániť.

Tu je časť diskusie:

Predpokladám ale, že doterajšie nadčasy nie sú evidované, takže v podstate asi ešte nemá zamestnanec vyčerpaný limit nadčasov. V takom prípade by zamestnávateľ mohol tvrdiť, že mu nadčas nariadil a zamestnanec by sa dostal do sporu. Ale v tomto prípade si myslím, že zamestnanec má vačšie šance uspieť. Myslím, že ZP neukladá písomné nariadenie nadčasu, potom závisí aj od toho, či existuje nejaká interná smernica na nariadený nadčas.

Riešila by som to asi tak - ak chce zamestnávateľ aby zamestnanec ostal dlhšie, nech požiada zamestnávateľa, aby mu to dal písomne. Po vyčerpaní limitov už nadčas odpracovať nemusí. Vhodné by bolo, keby zamestnanci postupovali spoločne. Ak by to nešlo, je tu ešte Inšpektorát práce. A ako vyzerá evidencia dochádzky?

Janka ďakujem, ale on nemá záujem odísť z práce, práca ho baví a je s ňou spokojný až na ten prac. čas, pretože z celého dňa nič nemá, má rodinu atď.... Majú také čipové "pichačky", kde sa dá samozrejme vstúpiť a dochádzka upraviť.

Napr. k 31.3.07 si vie podľa výpl.pásky spočítať koľko presčasových hodín má odpracovaných.

Ale chcem vedieť, aké možnosti má zamestnávateľ a ako by mohol postupovať, keby mu zamestnanec oznámil písomne že bude dodržiavať pracovnú dobu podľa prac. zmluvy s tým, že je ochotný odpracovať max. 150 hodín dľa ZP. Žiadne výhrady voči pracovníkovi firma nemá.

Vieš dobre o čo tu ide, aby chod firmy nebol postavený na nadčasoch pracovníkov.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To je v poriadku, že môže dohodnúť, on s nimi nič nedohodol, nič nemajú podpísané ani nariadené a ani na ďalších 250 hodín nadčasu nie je ochotný nikto pristúpiť. Proste zamestnávateľ to bere ako samozrejmosť, že zamestnancom to svedomie nedovolí odísť z práce. Lenže takýto stav tam trvá " 365 " dní v roku a každý už má toho dosť. Jednoducho zamest...návateľ nemá záujem pribrať ďalších pracovníkov. Situácia ktorú popisujem sa nemôže považovať za naliehavý ani mimoriadny stav. Mimoriadny stav netrvá celý rok alebo dva ako tu. To je šetrenie na pracovíkoch a zneužívanie = využívanie stávajúcich. Práca pracovníka baví ale pri normálnej pracovnej dobe.

Takže znova sa pýtam:

Môže jednoducho po tomto vyčerpaní limitu odísť z práce bez následkov, / ostatné povinnosti si riadne plní/ myslím výpovede zo strany zamestnávateľa alebo iného postihu ?

Učme sa vo svete.

O slovenský mýtny systém, jeho budovanie, prevádzku a skúsenosti z jeho zavádzania sa zaujímal dánsky minister pre dane Troels Lund Poulsen počas svojej návštevy Bratislavy. (TASR)

Prečo sa aj náši ministri nemôžu zaojímať ako to funguje napr. v Rakúsku, kde nezamestnanost dosiahla 5 % v decembri 2010 . Ročné nadčasy 200 hodín a nie 4OO hodín ako je to u nás- v návrhu ZP sa počíta so zvýšením.

Bližšie informácie k téme rodová rovnosť sú na stránke Demokracia a ženy.

http://www.facebook.com/pages/Demokracia-a-zeny/149795741737999

Viera Šotkovská

Viera Šotkovská

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študentka Univerzity tretieho veku smer-1/ Človek a spoločnosť2/ Financie Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu