Otázky pre Tomáša Meravého

Autor: Viera Šotkovská | 21.1.2015 o 6:32 | Karma článku: 2,85 | Prečítané:  768x

 "Ako môžeme na Slovensku vytvoriť tisíce nových pracovných miest?" moje otázky smerujú k tomuto vášmu blogu.  Je veľká neochota zamestnávateľov na Slovensku ale určite aj v Čechách poskytovať zamestnanie na skrátený pracovný čas.

Na Slovensku tiež v Čechách sú zamestnanci ochotný pracovať 12hodín denne a keď treba aj na čierno v otrockých podmienkach.

Dôvody:  Strach z prepustenia
             Nechceme sa deliť o prácu, lebo chceme mať   vyšší zárobok

Nemeckí zamestnanci v reforme Hartz súhlasili s obmedzením dĺžky pracovnej doby. http://zpravy.aktualne.cz/domaci/nemecko-inspiruje-cechy- tak-vypada-jeho-lek-na-krizi/r~i:article:737753/  Volkswagen na Slovensku sa tiež o to pokúšal a spomínam si že jeho zamestnanci boli proti.  Dotáciu vo výške 15 000 Kč mesačne na podporu tohto druhu zamestnávania schválili v Česku - pre zamestnávateľa. Napriek tomu príspevok čerpajú  v malej miere.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo-s-m -jilkovou/214411030520014/video/

 Rozbory, články na túto tému čítame často, kľúčový problém je zaviesť návrhy praxe. Mali ste možnosť to ovplyvniť ako poradca ministra financií a tiež ako ekonomický poradca Most-Híd.

Zákonník práce-(čo sa týka nadčasov), ktorý navrhla vaša pravicová vláda vychádzal nadštandardne v ústrety zamestnávateľom. Odborárske protesty a požiadavky na flexibilné zamestnávanie nezmenili názor  ministerstva a poslancov vládnych strán.  Možno práve to je jeden z dôvodov otrockých pracovných podmienok v niektorých firmách na Slovensku.

Rozumiem tomu že opozičné poslanecké návrhy neprejdú. Ale je tú možnosť nastoliť tému. V tomto volebnom období opoziční poslanci podali návrh na zmenu zamestnávania starobných dôchodcov. Česko momentálne o tom tiež diskutuje . Ich ministerka sa v besede CT vyjadrila že vo väčšine štátov EU dňom vzniku nároku na dôchodok, ukončí podľa zákona, zamestnávateľ so zamestnancom pracovný pomer. Potom môže v prípade záujmu oboch strán uzavrieť pracovný pomer na dobu určitú. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/214411030520021/video/ Úspory o ktorých sa  v besede  hovorilo boli vysoké a zmena by tiež priniesla veľa pracovných miest. Rozbory nedávno zverejňovali aj slovenskí poslanci

 

Otázky: -- Poradíte poslancom ktorým radíte, aby zmeny o ktorých ste písali presadzovali v NR
             --  Predložia vaši poslanci do konca volebného obdobia opakovane návrh na zmenu legislatívy ohľadne zamestnávania dôchodcov ?

            -- Navrhujete zvýšenie počtu pracov. miest v sociálnej oblasti - nároky, sú v európskych štátoch hradené v rozhodujúcej časti z verejných zdrojov. Nie je tu priestor na prácu na skrátený úväzok?


 Vysvetliť témy prípadne odpovedať na moje otázky by mohli aj poslanci NR. Práca vo výboroch predpokladá že sa témam profesionálne venujú, majú tiež svojich asistentov. http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=vybory/vybor&ID=118

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=vybory/vybor&ID=123

 

Ďakujem za odpoveď

Zdroje: http://autobild.cas.sk/clanok/194044/bratislavsky-vw-znizi-platy

 

 

               

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ľudia sú frustrovaní, krokom vlády v pandémii neveria

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?