Rodová rovnosť - v straníckých kandidátkach

Autor: Viera Šotkovská | 9.2.2015 o 6:27 | Karma článku: 3,34 | Prečítané:  694x

 Muži a ženy  - ich pomer má byť vyvážený ako v rodine tak i o verejných funkciách – (poslanci, ministri, vysokí úradníci). Slovensko sa nachádza  v rebríčku prieskumu rodovej rovnosti Svetového ekonomického fóra na 74 mieste zo 136 hodnotených štátoch. Slovinsko má č. 38.  

Úspechy žien v politike

SLOVENSKO

         Bývalá premiérka Iveta Radičová dokázala za 4 mesiace prijať zákon o povinnom zverejňovaní zmlúv v štátnej správe. O to isté usiluje český minister financií a podpredseda vlády Andrej Babiš. Pravdepodobne vďaka lobistom, nie tak úspešne. Takže v tomto bolo Slovensko vďaka pani Radičovej rýchlejšie.

         Ocenenie - Krištáľové krídlo (2000) získala pani  Brigita Schmegnerová. Patrí medzi tých najlepších porevolučných odborníkov a exministrov na Slovensku.

         V komunálnej politike máme úspešné primátorky,starostky a poslankyne.

NEMECKO
         Príklad kancelárky Angely Merkelovej je ďalší z dôkazov že ženy do politiky patria.Je medzi svojimi voličmi nezvyčajne obľúbená. Dokáže šíriť pokoj a pohodu stretáva sa z mladými študentami v Nemecku, Francúzku, Veľkej Británii. (foto zo stretnutí) Mladých Nemcov možno aj vďaka jej politike pokladajú za sebavedomých, vľúdnych a ústretových. Majú možnosť ale aj finančné prostriedky na zahraničné cesty a domov prichádzajú rozhľadenejší a ešte sebavedomejší.

ŠVÉDSKO
má 50% zastúpenie žien vo vláde. Nachádza sa v rebríčku rodovej rovnosti prieskumu Svetového ekonomického fóra na 4 mieste. Slovensko má číslo 74. Sme síce v druhej polovici rebríčka ale napr. Pakistan je na 135 mieste. "Tak voči nemu sme výrazne lepší". Tabuľka je tu

Skončime s hádkami

 Značná prevaha mužov je pravdepodobne príčinou permanentného boja  našom parlamente. Nezostáva čas na riešenie problémov a výsledkom je napr.že nezamestnanému na Slovensku Úrad práce ponúkne - "prácu" zbieranie odpadkov na sídlisku.Tak povedzte mi ako môže byť tento Slovák sebavedomý,vľúdny a ústretový. Viac pracovitosti a odbornosti by mohli priniesť do poslaneckých lavíc práve ženy. Preto pri schvaľovaní kandidačných listín by stranícke grémia mali prehodnotiť svoj postoj k zastúpeniu žien vo vysokej politike. Mali by umožniť aby aj oni mali prístup k rozhodovaniu.

Otázka:

V Česku minister pre ľudské práva Jiří Dienstbier (ČSSD) chystá novelu volebného zákona s pravidlami pre zloženie kandidačných listín. Mohli by aj v našom poslaneckom výbore prehodnotiť pravidlá tohto zákona? Pre občanov pracujú poslanci vládnych aj opozičných strán, napr. vo výbore NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Práve oni by na položenú otázku mohli odpovedať. Zoznam členov výboru je tu.
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Za státisíce dolárov 30 miliárd škody. Ako sa terorizmus vypláca

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?