Rodová rovnosť - v straníckých kandidátkach

Autor: Viera Šotkovská | 9.2.2015 o 6:27 | Karma článku: 3,34 | Prečítané:  754x

 Muži a ženy  - ich pomer má byť vyvážený ako v rodine tak i o verejných funkciách – (poslanci, ministri, vysokí úradníci). Slovensko sa nachádza  v rebríčku prieskumu rodovej rovnosti Svetového ekonomického fóra na 74 mieste zo 136 hodnotených štátoch. Slovinsko má č. 38.  

Úspechy žien v politike

SLOVENSKO

         Bývalá premiérka Iveta Radičová dokázala za 4 mesiace prijať zákon o povinnom zverejňovaní zmlúv v štátnej správe. O to isté usiluje český minister financií a podpredseda vlády Andrej Babiš. Pravdepodobne vďaka lobistom, nie tak úspešne. Takže v tomto bolo Slovensko vďaka pani Radičovej rýchlejšie.

         Ocenenie - Krištáľové krídlo (2000) získala pani  Brigita Schmegnerová. Patrí medzi tých najlepších porevolučných odborníkov a exministrov na Slovensku.

         V komunálnej politike máme úspešné primátorky,starostky a poslankyne.

NEMECKO
         Príklad kancelárky Angely Merkelovej je ďalší z dôkazov že ženy do politiky patria.Je medzi svojimi voličmi nezvyčajne obľúbená. Dokáže šíriť pokoj a pohodu stretáva sa z mladými študentami v Nemecku, Francúzku, Veľkej Británii. (foto zo stretnutí) Mladých Nemcov možno aj vďaka jej politike pokladajú za sebavedomých, vľúdnych a ústretových. Majú možnosť ale aj finančné prostriedky na zahraničné cesty a domov prichádzajú rozhľadenejší a ešte sebavedomejší.

ŠVÉDSKO
má 50% zastúpenie žien vo vláde. Nachádza sa v rebríčku rodovej rovnosti prieskumu Svetového ekonomického fóra na 4 mieste. Slovensko má číslo 74. Sme síce v druhej polovici rebríčka ale napr. Pakistan je na 135 mieste. "Tak voči nemu sme výrazne lepší". Tabuľka je tu

Skončime s hádkami

 Značná prevaha mužov je pravdepodobne príčinou permanentného boja  našom parlamente. Nezostáva čas na riešenie problémov a výsledkom je napr.že nezamestnanému na Slovensku Úrad práce ponúkne - "prácu" zbieranie odpadkov na sídlisku.Tak povedzte mi ako môže byť tento Slovák sebavedomý,vľúdny a ústretový. Viac pracovitosti a odbornosti by mohli priniesť do poslaneckých lavíc práve ženy. Preto pri schvaľovaní kandidačných listín by stranícke grémia mali prehodnotiť svoj postoj k zastúpeniu žien vo vysokej politike. Mali by umožniť aby aj oni mali prístup k rozhodovaniu.

Otázka:

V Česku minister pre ľudské práva Jiří Dienstbier (ČSSD) chystá novelu volebného zákona s pravidlami pre zloženie kandidačných listín. Mohli by aj v našom poslaneckom výbore prehodnotiť pravidlá tohto zákona? Pre občanov pracujú poslanci vládnych aj opozičných strán, napr. vo výbore NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Práve oni by na položenú otázku mohli odpovedať. Zoznam členov výboru je tu.
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako sa koronavírus šíri na Slovensku (mapa)

Údaje pochádzajú z Národného centra zdravotníckych informácií.

Píše Dominik Kopcsay

Naozaj už nič nebude, ako bývalo?

Ako neprepadnúť uctievaniu nového sveta po korone.


Už ste čítali?