Nezamestnanosť a program verejných prác

Autor: Viera Šotkovská | 17.2.2015 o 4:16 | Karma článku: 4,28 | Prečítané:  870x

Verejné práce vo veľkom rozsahu zaviedol americký prezident Franklin Delano Roosevelt. V socializme sme mali AKCIE Z a  nedávno sme mali  zatracované sociálne podniky

Práce na opravách chátrajúcich, opustených budov- to by mohol byť priestor pre uplatnenie nezamestnaných. Program sociálneho bývania je ďalšia možnosť. Práca by bola aj pre učiteľov, ktorí by mohli online vzdelávať klientov počas praxe v takýchto verejnoprospešných programoch.

PRÍKLADY:

Veľká Británia
Ak budovu vlastník- nechá schátrať  nastupujú tieto možnosti: a/  štát sa postará o budovu a  náklady na údržbu vyfakturuje vlastníkovi      b/ vlastník budovy platí štátu pokutu.

 Príklady zo Slovenska kde by sa podľa vzoru Veľkej Británie  mohli verejné práce pre nezamestnaných využiť
a/ Podnikateľ kúpi budovu napr. kaštieľ a čaká na eurofondy a keď nie sú tak budova chátra.
b/ Na dedinách niektoré školy  sú prázdne. Ideálne miesto pre Dom dôchodcov. Starosta sľúbil pred voľbami že budovu zrekonštruuje. Bolo by niekoľko pracovných miest.Nezrekonštruoval nám voličom to nevadí zvolíme ho znova na nič sa nepýtame.
c/  Mesto má chátrajúcu  budovu ktorú môže prerobiť na sociálne byty, ale ak nedostane eurofondy tak sa čaká ďalej.
d/ Eurofondy na sociálne bývanie sa nemôžu využiť lebo nie sú pozemky. Eurofondy na tento účel sme mali čerpať už 20 rokov a nie ich prehajdákať na programy, ktoré všetci kritizujeme.

Chátrajúce budovy a Česko

V Česku  sa teraz hovorí o opustenej klinike na Jeseniovej ulici v Prahe.Mestskí poslanci zaujali odmietavé stanovisko k dočasnému prenájmu budovy pre squatterov .Uvažuje sa o  vypísaní výberového konania, pretože squatteri našli podporu u ministra financií a podpredsedu vlády Andreja Babiša.

Čo by urobil prezident F.D. Roosevelt dnes? Predpokladám že by pre svojich nezamestnaných v programe "Nový údel" popri práci a praxi napr. na stavbách zaviedol online vzdelávanie. Program bol zameraný na práce hlavne v oblastiach stavebníctvo, poľnohospodárstvo a poskytol prácu 44 000 (rok1939) učiteľom.Vzdelávanie pre remeselníkov cez odborné stavebné firmy beží aj dnes napr. tu zdravotechnika ,ďalej je to možné cez stredné školy napr.tu.  Tých možností je viac , toto sú príklady z Česka.

Podporovanému bývaniu pre znevýhodnené skupiny - áno , problém je pozemok. Príklady: Malacky (článok je tu) Liptovský Mikuláš je tu. Máme pracovnú skupinu zameranú na možnosť prenájmu pozemkov zloženú so zástupcov ministerstva poľnohospodárstva, slovenského pozemkového fondu a iných inštitúcii. Ale ako vidíme vyššie veľmi sa im nedarí. Otázka prenájmu pozemkov by mohla zaujímať poslancov  samosprávnych krajov, županov a poslancov na všetkých úrovniach. Vo voľbách sľubovali že svojím voličom budú pomáhať. Celé volebné obdobie berú plat koaliční aj opoziční poslanci. Majú podávať  návrhy riešení a obhajovať ich pred verejnosťou. Plat dostávajú za to že rozhodujú a nie alibistický všetko odmietajú.  Nemáme dostatok práce pre statikov, projektantov a stavebných technikov. Chátrajúcich budov máme dostatok. Nezamestnaných ktorý by si popri práci mohli spraviť výučné listy, tak tých máme nadbytok. Čerpať eurofondy (cez stavebné firmy) je oveľa atraktívnejšie ako cez verejné práce dať prácu nezamestnaným. Napokon  vyžaduje si to čas a pri viacerých funkciách starostov , primátorov, županov a poslancov nie je na takéto detaily priestor.  Niekedy je v tom zámer nechať budovu schátrať aby ju bolo možné odkúpiť extra záujemcom za minimálnu  cenu. Rozumiem tomu stavebné firmy potrebujú prácu, ale skutočnosť je taká že nerobíme nič, budovy chátrajú,a nezamestnaní zberajú papieriky na sídliskách.

Nečinnosť a nerozhodnosť poslancov spôsobuje, že čerpáme eurofondy veľmi často na nezmysly.

Znevýhodnené (marginalizované) skupiny obyvateľov ktorých sa  Program sociálneho bývania dotýka, nie sú iba rómske rodiny. Sú to rodiny najčastejšie s malými deťmi ktorých sa nekonanie poslancov bytostne dotýka. Aký názor má na tento program Aliancia za rodinu? Nepostrehla som ich vyjadrenia na tému sociálneho bývania. Mohli by nejako pomôcť napr. aj tým voličom čo ich podporili v referende? Proti Česku je bývanie niektorých rodín na Slovensku katastrofa. Všetci to vieme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Máme polarizovanú spoločnosť, komunikácia premiéra ju prehlbuje

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?