Dedičstvo Husákových detí versus starostovia, primátori

Autor: Viera Šotkovská | 4.3.2015 o 23:42 | Karma článku: 4,86 | Prečítané:  1502x

Starostovia, primátori majú MAJETOK OBCE, MESTA  SPRAVOVAŤ  a nie ho nechať  ničiť a devastovať ako je to v prípade niektorých škôl.  Krásny príklad ako zveľadiť majetok  je z Nového mesta nad Váhom  článok je tu.   Zlou správou je že príklad je ojedinelý . Propopulačná politika štátu v období 70 rokov minulého storočia vyvolala investície do výstavby školských zariadení, občianskej vybavenosti a pod.    Niektoré zo škôl sú  prázdne alebo poloprázdne. Niektoré objekty sú v dezolátnom stave.

Penzióny pre dôchodcov to sa vtedy ešte veľmi nenosilo, tak tých máme nedostatok.  Deti z detských domovov v ére Husákových detí, keď dospeli mali kde bývať. Dnešné deti z decáku  často dostanú v medziach predpisov namiesto bývania 904 eur ako štartovné. Odchádzanie z detských domovov  je veľmi ťažké. Žiadna mama na telefóne. Aliancia za rodinu dokázala zorganizovať referendum o rodine. Pomoc pre týchto mladým s bývaním by určite získala ocenenie pre Alianciu aj od jej neprajníkov. Podstatne lepšie pri zaistení bývania sa  nedávno darilo a pravdepodobne vždy bude dariť niektorým naším zastupiteľom a ich priaznivcom.

 obdobie                        počet novonarodených detí ročne
70 roky  20 storočia                         skoro             200 000             nazývané tiež Husákove deti
rok 2013                                                55 353

Školu si zrušiť nedáme, ak chcú uspieť vo voľbách to musia tvrdiť všetci starostovia a poslanci. Prehlad vyššie ukazuje že žiakov nám výrazne ubudlo.  Nedostatočný počet žiakov v škole generuje zbytočné náklady.  Tie peniaze niekde chýbajú.  Poradovníky do doma dôchodcov sú dlhé. Potrebujeme dom dôchodcov a všetci trvajú na škole.  Prácu by získali zdravotné sestry, opatrovateľky , kuchárky a  ďalší zamestnanci. Na rekonštrukcii by mohli pracovať nezamestnaní.   Prípadné verejné obstarávanie by mohlo mať podmienku " zamestnanie klientov úradu práce". Nezamestnaní by sa mohli rekvalifikovať na stavebné profesie.  Farníci dokážu bez eurofondov dokonale opraviť kostol .  Tieto skúsenosti by starostovia a poslanci mali využiť pri údržbe a rekonštrukcii  prebytočných škôl. 

Veľkorysé riešenie domova dôchodcov v Novom meste nad Váhom okrem iného s parčíkom, by sa v  škole na fotografii mohlo tiež realizovať. Časť športového areálu stihli obsadiť developeri. Vysoké náklady na prázdne a poloprázdne stredné školy --na tento problém upozorňoval pán poslanec Miroslav Beblavý v poslednej debate o vzdelávaní. Tie zbytočné náklady tu máme už 15 rokov. Odloženie problému do budúceho volebného obdobia je alibizmus. Keď je škola dobrá pre dom dôchodcov tak je dobrá aj pre štartovacie byty. Na čo všetko by sa dala využiť to by možno vedel navrhnúť študent vysokej školy stavebnej. Hlavne by v tom mali mať jasno poslanci na všetkých úrovniach štátnej správy a samozrejme asistenti poslancov NR (150x1607 eur) a neviem kto ešte. Víťazstvo v  súťaži  opacha 21. storočia  by pravdepodobne   získal školský areál ktorý sa nachádza 10 minút od rodinného domu dlhoročného poslanca . Povedzte, nechali by si poslanci takúto zdevastovanú stavbu vo svojej záhrade?    V minulosti predseda národného výboru v akcii Z dokázal postaviť dom služieb.  Dnes veľa starostov s armádou  nezamestnaných  často nedokáže :      natrieť okná, vymaľovať, upratať, spraviť sádrokartonové priečky, nájsť vhodné využitie priestorov školy .  Nie je to vždy tak,sizyfovskú prácu odviedol starosta obce Čirč Michal Didik (nezávislý) ktorý v rozhovore o prevode a prenajme  pozemkov pre denník Sme povedal "Išiel som do toho s tým, že buď to vyjde, alebo nevyjde. Chceli sme sa však  o to pokúsiť. Myslím, že je to pre dobro celej obce,“ Ocenenie práce starostu a podporiť obec, jej obyvateľov  by bolo namieste. Robiť dobro pre občanov svojej obce a mesta, to krédo by naši zastupitelia  mali napĺnať počas celého volebného obdobia .  Tak ako to robí   Jozef Trstenský  primátor Nového Mesta nad Váhom (Smer SD )  Výsledkom dlhodobej a vytrvalej práce budú spokojní voliči, sebavedomí a slušní občania obce, mesta .  Nekonanie a pohodlnosť prináša že máme poradovníky na domy dôchodcov , nemáme štartovacie byty a z detí z decáku máme bezdomovcov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ľudia sú frustrovaní, krokom vlády v pandémii neveria

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?