Príbeh obľúbeného starostu a iné súvislosti

Autor: Viera Šotkovská | 12.11.2016 o 7:20 | Karma článku: 2,57 | Prečítané:  993x

S developermi sa nemazlí. Nechce od nich peniaze v igelitke. Žiada aby prispeli napr. na škôlky.Pri jeho nástupe na radnicu

 

chýbalo viac ako  200 miest pre malých škôlkarov. Roky sa hovorilo ,že sa to nedá vyriešiť. Nový starosta a jeho tým problém vyriešili počas 3 rokoch. Ján Čižinský je starosta mestskej časti Praha 7. Kandidátku do zastupiteľstva zostavoval tak, aby dokázali všetko pokryť: financie- ekonómom, rozvoj - urbanistka, životné prostredie – ekológ.

Obľúbených starostov máme samozrejme aj na Slovensku. Ich príbehy  poznám napr. z  RTVS, denníka SME a pod. Lenže tých pozitívnych príkladov by malo byť prezentovaných viac. Píše sa a  hovorí hlavne o kauzách. O úspechoch starostov a zastupiteľstiev by mohli hovoriť napr. stranícke centrály. Nielen pred voľbami. Na blogu Sme som písala o nedostatku nájomných bytov.  Problém s bytmi vidím ako akútny, preto som sa obrátila na  poslancov VUC a výborov NR s nádejou že na problém nezabudnú. Pýtať sa poslancov je právo voliča. Mala som šťastie a na môj email mi odpovedal starosta obce Župkov. Prikladám kópiu odpovede. 

1.Obec Župkov, kde som starostom obce od konca roku 2006 k dnešnému dňu postavila 75 nájomných bytov

– 49 trojizbových

– 16 dvojizbových

– 10 jednoizbových

2.Pribudlo do obce cca 150 ľudí a samozrejme udržali sme v obci najmä našich mladých                3.Máme spádovú školu aj pre okolité obce a za toto obdobie sa zvýšil počet žiakov zo 175  na 210 v ZŠ  4. Od školského roka 2014/2015  máme každý rok dve prvé triedy  s výhľadom až do roku 2021

S pozdravom                   Ing. Ján Tomáš, starosta obce Župkov a poslanec BBSK  http://www.zupkov.sk/

Poslanci Českej poslaneckej snemovne odpovedajú na dotazy svojich voličov na www. Parlamentní listy. Vyberám príklad:  PhDr. Zdeněk Soukup poslanec za Ano odpovedal na 302 otázok. Jednu z  odpovedí, ktorá ma zaujala prikladám.

Otázka sa týkala sociálneho bývania: (celý text v zdrojoch)

 „Pro sociálně vyloučené – klienty bez kompetence, by se neměly stavět nové byty. Doporučoval bych, pokud možno, adaptace starších prostor za svépomoci budoucích nájemníků. Pochopitelně, finanční náklady by hradil stát, respektive obec. Tuto socializační metodu mají odzkoušenu například v Maďarsku a v Řecku.Lidé si tam vlastníma rukama pořízeného bydlení víc váží.“

Riešenie problémov ľudí bez domova porovnanie:

        Bratislava poskytla :7000 eur na sčítanie  bezdomovcov. Sčítavali dobrovoľníci.  Mestá podporujú ubytovne pre ľudí bez domova.  Nedávno sme mohli vidieť v televízii príklad z Prešova. Bezdomovci   vybetónovali  rozbitý chodník, ďalší majú v pláne.  Mestské a obecné zastupiteľstvá rozhodujú o tom ako sa  občanom v meste alebo obci žije.                                                                                                     

      Ján Čižinský za svoju veľkú úlohu pokladá vytvoriť pre ľudí bez domova  podmienky, aké majú v nám bližšej Viedni. Na sčítanie ľudí bez domova dal 0 eur. Ide príkladom. Bol svedkom na svadbe bezdomovca Miroslava Fojtíka a tiež hosťom  na jeho svadobnej hostine. STAROSTA hovorí, že keď sa zvýši sebadôvera ľudí bez domova, tak sa samozrejme zlepší aj ich chovanie.  Políciu radí zavolať v prípade že bezdomovci obťažujú alebo obmedzujú občanov.

Nájomné bývanie

Odpoveď na otázku o nájomnom bývaní som dostala aj z výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. V emaili sú iba  čísla a názvy zákonov.  Ešte, že som našla odpoveď o sociálnom bývaní  u  pána poslanca  PhDr. Zdenka  Soukupa .

Kópia emailu  z výboru NR : Dobrý deň, na Vašu otázku adresovanú poslancovi Kollárovi odpovedáme nasledovne.      Národná rada SR schválila:

zákon č. 150/2013 Z.z. o Štátnom fonde rozvoja bývania v znení zákona č. 276/2015 Z. z. a vyhlášky Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR č. 284/2013 Z. z. o podrobnostiach o výške poskytovanej podpory zo Štátneho fondu rozvoja bývania, o všeobecných podmienkach poskytnutia podpory a o obsahu žiadosti v znení vyhlášky MDVRR SR č. 341/2015 Z. z.

S pozdravom

Eva Egyenesová hlavný referent Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti

 

 

Zdroje:

http://www.parlamentnilisty.cz/profily/PhDr-Zdenek-Soukup-32373/stitky          http://www.zupkov.sk                                                                                             https://www.respekt.cz/tydenik/2016/41/tajemstvi-dobre-adresy                                    http://neovlivni.cz/s-janem-cizinskym-do-taju-komunalni-politiky-naschvaly-investoru-spina-ulic-i-psi-lejna/ 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ľudia sú frustrovaní, krokom vlády v pandémii neveria

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?