Vesničko má středisková realita-rok 2016

Autor: Viera Šotkovská | 3.12.2016 o 6:52 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  1150x

Tému „vesničky“ spracoval v nezabudnuteľnom filme režisér Jiří Menzel v roku 1985. Dnes by mali byť v obciach na programe dňa dotácie pre poľnohospodárov napr. zasiahnutých suchom. Tak je to v Česku. Informácie

o dotaciach na Slovensku sú menej pozitívne a menej je aj informácii. V článku by som chcela tiež písať o opustených a chátrajúce budovách v obciach a mestách na Slovensku, sú to napr.: železničné stanice, školy, škôlky, nemocničné budovy atď.

Budovanie závlahových systémov, tiež program Climate-smart

Dopady sucha na poľnohospodárstvo v Česku bolo témou konferencie dňa 22.11.2016 . Chcú napr. podporiť a dotovať závlahové systémy, domáce nádrže na dažďovú vodu atď. Výška navrhovaných dotácii od roku 2017:

Ďalšie informácie : Producentom mlieka a bravčového mäsa bude od decembra vyplácaná mimoriadna podpora 600 miliónov korún.  Dotácie na budovanie závlahových systémov už čerpali desiatky poľnohospodárov a fariem.Vláda na konci júla rozhodla, že farmári poškodení suchom získajú ako kompenzáciu 1,2 miliard korún. Peniaze môžu čerpať od októbra 2016  (viď zdroje).

 

Dotácie na Slovensku

Vzájomná  nenávisť,  medzi opozíciou, koalíciou, novinármi ,"tuťmácke " (citát) prejavy. To môže byť príčina, že problémy v poľnohospodárstve nie sú dostatočne prezentované. Južné okresy Slovenska boli špičkou v poľnohospodárstve. Nebola to strana Smer, ktorá ich položila na kolená. Celosvetová špička v  boji so suchom je Izrael.  Využívajú napr. zhruba 90 percent vyčistenej odpadovej vody. Práve s nimi chce Česko spolupracovať. Informácie zo slovenských  médií sú pesimistické. Pravda : Keď skončí posledná farma (viď zdroje), Slovenský rozhlas 26.112016 K veci (o situácií na trhu s mliekom).  Obrátim sa na členov výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre financie a rozpočet NR SR. Poprosím ich, aby svojich voličov informovali (napr. v regionálnych kanceláriách, prípadne iným spôsobom).

 

Opustené a chátrajúce budovy v obciach a mestách

Príklady riešenia v Česku:   V nevyužitých priestoroch v Brne bola zriadená verejná kutilská dieľňa s kvalitným strojovým vybavením. Pomocou dotácii a craft funding od drobných darcov.  Priestory prenajímajú kutilom.  Plánujú v KUTILAB robiť workshopy pre dospelých, kurzy pre žiakov a študentov.

Riešenie v americkom New Jersey. Majiteľke domu ktorý potreboval opravy hrozilo že bude musieť platiť pokutu mestu 1000 dolárov denne. Susedia(cca 25) sa zorganizovali a dom jej opravili. Pravdepodobne podobné pokuty alebo iné riešenia vo svete fungujú

Na Slovensku je hospodárenie z majetkom štátu je často kritizované v televízii , novinách, časopisoch. Negatívne príklady  z dnešných dní: Železničná stanica na spadnutie.

Vyjadrenie z kompetentného úradu v televízii bolo že štát by postupoval protizákonne, ak by previedol budovu na OZ bez náhrady podľa znaleckého posudku. Zákony treba dodržiavať. Ale nechať nádhernú budovu spadnúť to nie je protizákonné?

 Predseda NKU SR Ing.  KAROL MITRÍK uviedol v rozhovore pre Plus 7 dní: Zistili sme, že niektoré budovy (zdravotníctvo) vôbec nie sú pozapisované v katastri, ležia ladom, nikto sa o ne nestará. Predpokladá že je to istá forma benevolencie zodpovedných pracovníkov(viď zdroje).

. Sýty hladnému neverí (slovenské porekadlo),alebo  -     kanadskí vedci zistili ,že bohatí nevnímajú problémy svojich blížnych.  Vysoký plat štátneho úradníka alebo poslanca nie je zárukou že jeho práca bude kvalitná. Práca v regiónoch je pre poslancov NR SR veľmi dôležitá, obzvlášť pre opozičných. Jeden z kandidátov na starostu získal 100% podporu vo svojej obci. Každý jeden hlas získal vďaka poctivej práci pre občanov obce.

Predpokladám že  čitatelia so mnou súhlasia že situáciu treba riešiť. Poprosím poslancov výborov : pre financie a rozpočet NR SR, pre verejnú správu a regionálny rozvoj, aby sa otázkou opustených, neudržiavaných budov  zaoberali v poslaneckých kanceláriách v regiónoch spolupracovali so starostami, prípadne členmi obecných a mestských zastupiteľstiev

Vesnička,  starostovia a iné súvislosti

Po niektorých slovenských starostoch  by sa navždy mali pomenovať hory

Porovnanie s Českom vychádza veľmi často v neprospech Slovákov. Nie vždy je to tak. Pekné príbehy z médií o niekoľkých slovenských starostoch sú v zdrojoch. Diskutujúci pod jedným  článkom napísal:  Tak takých starostov by sme potrebovali v Česku.

Workshopy  pre žiakov a študentov bude robiť v Brne HOBYLAB. Vďaka dotaciam a zbierke od drobných sponzorov. Na Slovensku máme pre žiakov zase SMARTBOOKS  (Chytrá kniha).  Vzdelvací program, pre žiakov pripravovali desiatky skúsených učiteľov a odborníkov. http://www.pcrevue.sk/a/Nahradia-elektronicke-ucebnice-SmartBook-doucovatelov. Program je možné vyskúšať na obdobie 1 mesiaca zadarmo.

 

Podľa môjho názoru SMARTBOOKS by mal byť v ponuke každého komunitného centra. Určite by sa zvýšili  šance získať kvalitné vzdelanie  pre deti zo sociálne slabších rodín. Má ambíciu nahradiť doučovateľov a vraj zlepší prospech žiaka o jeden až dva stupne. Zabezpečí  jednoduchú kontrolu rodiča.

 

Zdroje: http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/412211-co-sa-stane-ked-zatvorime-poslednu-farmu/   http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/216411010101122/video/505781 http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobrerano/316292320020114/?video&index=505092#video        http://byznys.ihned.cz/c1-65530850-zemedelci-dostanou-od-eu-stovky-milionu-korunvymenou-        http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=vybory/vybor&ID=139 polnohospodárstvo    http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=vybory/vybor&ID=140 regionálny rozvoj       http://www.pluska.sk/plus-7-dni/rozhovory/10/kam-miznu-nase-zdravotne-odvody-ciernejdiere-nemocnic-ktore-ich-riaditelia-kaslu.html    http://www.aktuality.sk/clanok/391480/v-bratislave-hori-byvala-ubytovna/       http://www.pluska.sk/regiony/vychodne-slovensko/starosta-spisskeho-hrhova-ledecky-ako-mi-podarilo-zamestnat-romov.html  http://kosice.dnes24.sk/originalna-vystavba-rodinnych-domov-pre-romov-v-rankovciach-projekt-ocenili-v-bruseli-187944   http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/253542-kupit-opustenu-stanicu-stoji-vela-usilia/    http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/STEFANEC-Vyznam-miest-a-obci-bude-v-EU-narastat 268901       http://presov.korzar.sme.sk/c/20355173/regiojet-spusta-na-vychode-nadvazne-spoje-k-vlakom.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ľudia sú frustrovaní, krokom vlády v pandémii neveria

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?