Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Otázky pre Tomáša Meravého (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Srandujete?

Takže ľudia o to nemajú záujem, ale vy silou mocou budete chcieť, aby si ľudia obrali o 10% svojej mzdy a prijali sa ďaščí nepotrebni byrokrati do firmy? A ešte ku všetkému , keď firme sa z času na čas lepšie darí, tak zamestnanec firmy si nemôže prileúpšiť a firma zákazku dám spraviť konkurencii, alebo agentúrnym zamestnancom.
Prosím vás nechajte to na firmy a ich zamestnancov a nie súdruhov poslancov.
Zákonník práce by mal byť jednoduchý ako v Dánsku.
 
Hodnoť

Odpoveď

Vážená pani Šotkovská!

Ďakujem veľmi pekne za záujem o môj blog. Pozorne som si prečítal Vaše otázky. V prvom rade mi dovoľte zareagovať na tézu „pravicový zákonník prace vychádzal nadštandardne v ústrety zamestnávateľom“. Z tejto tézy cítiť, prinajmenšom medzi riadkami, že zamestnávatelia a zamestnanci sú nepriatelia. Nemyslím si, že je to tak. Je pravdou, že zákonník práce pravicových vlád v mnohom vychádzal v ústrety zamestnávateľom. To však neznamená, že išiel proti zamestnancom. Filozofiou pravicového zákonníka vždy bolo uľahčiť tvorbu pracovných miest. Počas pôsobenia pravicových vlád sa Slovensku darilo tvoriť pracovné miesta, z čoho profitovali zamestnanci. Slovensko malo vysoký ekonomický rast a rast miezd. Dovoľte mi, aby som tom podložil číslami. V roku 1998 bola priemerná mzda na Slovensku (v prepočte zo starej meny) vo výške 332 eur. Do roku 2006 sa podarilo priemernú mzdu takmer zdvojnásobiť na 623 eur. Keďže ekonomický rast naštartovaný pravicovými reformami pokračoval aj po roku 2006, v súčasnosti dosahuje priemerná mesačná mzda vyše 830 eur.

Iste máte pravdu v tom, že nemôžeme byť spokojní. V mnohých firmách, najmä v ekonomicky slabších regiónoch Slovenska, je práca ťažká, zle ohodnotená a postavenie zamestnanca je zlé. Dôvodom pre tento neutešený stav však nie je pravicový zákonník práce, ale nedostatok pracovných miest v týchto regiónoch. Žiaden zákon nedokáže príkazom zlepšiť postavenie zamestnancov. Súčasná vláda pravicový zákonník práce zrušila. Máte dojem, že sa postavenie zamestnancov v chudobných regiónoch Slovenska výrazne zlepšilo? Kým bude dopyt po pracovných miestach vysoko prevyšovať ponuku, dovtedy si budú môcť zamestnávatelia vyberať, a dovtedy budú zamestnanci slabo chránení. Jediným riešením tohto problému je vytvoriť podmienky na to, aby na Slovensku vznikalo čo najviac zmysluplných a udržateľných pracovných miest. Stratégiu, ako to dosiahnuť, som sa snažil načrtnúť vo svojom blogu.

Budem presadzovať, aby sa táto stratégia pretavila aj do konkrétnych návrhov. Zatiaľ môžem povedať toľko, že táto stratégia bola u predstaviteľov strany Most-Híd prijatá s veľkým záujmom, osobitne pokiaľ ide o zamestnávanie žien a starších ľudí. Ubezpečujem Vás, že strana Most-Híd bude prichádzať s legislatívnymi návrhmi, ako zlepšiť život občanov Slovenska a zvýšiť tvorbu pracovných miest. Čo sa týka podpory zamestnávania na čiastočný úväzok, správne ste poznamenali, že v európskych štátoch sú pracovné miesta v sociálnej oblasti a zdravotníctve, napríklad v starostlivosti o chorých seniorov, výdatne podporované z verejných zdrojov. V záujme zlepšenia podmienok pre zamestnávanie na čiastočný úväzok preto bude potrebné prijať niekoľko zásadných opatrení naprieč rôznymi rezortmi, od sociálnych vecí cez financie a školstvo až po zdravotníctvo. Tieto komplexné zmeny nie je možné vykonať z opozície, ale jedine z pozície vlády. Strana Smer-SD je vo vláde už takmer 7 rokov a za tento čas neurobila v tejto oblasti nič. Namiesto systémového prístupu a reálneho zlepšenia situácie podhadzuje ľuďom omrvinky v podobe vlakov zadarmo. My preto nechceme stranu Smer-SD suplovať, my ju chceme vymeniť. Len tak sa nám podarí na Slovensku presadiť potrebné reformy. To je podľa môjho názoru jediná cesta, ako môžeme situáciu zamestnancov na Slovensku zlepšiť.

So srdečným pozdravom,

Tomáš Meravý
 
Hodnoť

Ďakujem za odpoveď

úlohou poslancov vládnych aj opozičných je pracovať pre občana. Pri vzájomných súbojoch by na to mali pamätať.
 


Najčítanejšie


 1. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 20 486
 2. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 11 653
 3. Martin Greguš: RTVS – Pumpa: Koliková, Lučanský...patrí smrť a samovražda do humoristickej relácie? 5 423
 4. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 3 489
 5. Rudolf Pado: Na VN Liptovská Mara bezprávie pokračuje 2 730
 6. Martin Ondráš: Minister, ktorý nepozná rozdiel medzi mobilitou a mobilizáciou 1 584
 7. Lórant Kulík: Fotoreportáž: Postrehy a dojmy z víkendového testovania na COVID 19 v Košiciach 1 270
 8. Věra Tepličková: On schudol, ja som pribrala, on už má šaty na mieru, ja pod svetrom zicherku 1 241
 9. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude! 1 110
 10. Leonard Malacký: Dnes som sa otestoval 1 068

Rebríčky článkov


 1. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 2. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 3. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 4. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok
 5. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami.
 6. Peter Biščo: Hlasu už prúdom tečú slinky.
 7. Štefan Vidlár: Aj január mesiac knihy, či?
 8. Peter Biščo: Slovenská fauna má unikátny druh hyeny, „ hyenu lícojamkatú “.
 9. Miroslava Arpášová: Čo je zlé na ikebanách? /Z cyklu Filozofia z akropoly Zlatý Bažant/
 10. Miroslav Binčík: Pellegriniho chrbát nikdy bolieť nebude. Jamkatá bábka zabúda


Už ste čítali?